11 sierpnia 2022 Wystrój biura
Czy nie da się skoncentrować w kreatywnej przestrzeni biurowej?

Słowo "kreatywny" brzmi całkiem pozytywnie, prawda?

Jeśli masz biuro, które jest oparte na kreatywności, będzie to jasne, podnoszące na duchu i całkiem przyjemne miejsce do pracy. Będzie miało zabawne meble biurowe, jasny wystrój, dzieła sztuki i wszelkiego rodzaju dodatki, które sprawiają, że współpraca i kreatywne myślenie jest o wiele łatwiejsze niż gdybyś wybrał ciemny wystrój lub układ, który segreguje lub oddziela pracowników.

To wszystko brzmi całkiem pozytywnie, na pewno, ale czy bardzo łatwo jest się skoncentrować w tego typu przestrzeniach?

Kreatywna przestrzeń biurowa jest na fali wznoszącej. Jest to zasadniczo forma układu biura, która skupia się na pomysłach i rozwiązywaniu problemów. Wystrój jest nieco unikalny i prawdopodobnie istnieją przestrzenie w biurze, które są przeznaczone na czas przerwy, pomysły, współpracę i ogólne przedsięwzięcia zwiększające pewność siebie. Jest to dalekie od zwyczajności, ale nasuwa się pytanie, czy jest to produktywne.

Sprawdź tę infografikę, która mówi o tym, czy decydowanie się na bardzo "ładny" projekt biura, tj. kreatywny pomysł, powoduje produktywność czy nie.

Źródło - https://www.freeofficefinder.com/article/pretty-offices-create-productive-workforce

Wiemy, że biuro, które wygląda naprawdę dobrze, jest idealne, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie i prawdopodobnie będzie miłym miejscem pracy, ale jeśli chodzi o koncentrację, musisz mieć zapewnione środki bezpieczeństwa. Praca nie może polegać tylko na współpracy i burzy mózgów, a w pewnym momencie musi być ktoś, kto siedzi przy biurku i wykonuje rzeczywistą pracę oraz czyni postępy. Może to być praca, która musi być ściśle skoncentrowana w celu uniknięcia błędów, być może obejmująca liczby.

Oznacza to, że potrzebujesz obszaru, który jest przeznaczony wyłącznie do tego typu pracy. Można nawet pomyśleć o dodaniu ścianek działowych, paneli akustycznych lub kabin, które ułatwią tę pracę w głównej przestrzeni biurowej. W takim przypadku pracownicy nie mają poczucia, że są wypychani lub że muszą opuścić swoje znajome miejsce pracy.

Jeśli tego unikniemy i po prostu stworzymy przestrzeń, która będzie głośna i kreatywna, powoli zacznie to powodować konflikty, ponieważ ludzie nie będą mogli skupić się na tym, co muszą zrobić. To z kolei powoduje stres w miejscu pracy, a wszyscy wiemy, że musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć go tak bardzo, jak to możliwe!

W takim przypadku chodzi o to, aby znaleźć najlepszy kawałek środka. Kreatywne miejsca pracy są z pewnością świetnym pomysłem dla każdej firmy, która chce zaszczepić w swoim miejscu pracy atmosferę luzu i współpracy, ale musi ona być starannie wyważona z wydajnością. Dodanie w dodatkowych mebli biurowych, które mogą pomóc w tym jest najlepszym pomysłem w tym przypadku.

Oczywiście, kreatywna przestrzeń biurowa nie jest jedyną opcją. Agile working to świetna opcja dla firm, które chcą połączyć spokojną pracę i współpracę, ale wiąże się to z całkowitym przeprojektowaniem miejsca pracy. Będziesz potrzebował różnych stref, tj. strefy cichej, strefy współpracy, przestrzeni do przerw itp. i wiąże się to również z całkowitą zmianą kultury w Twojej firmie. To zmienia sposób pracy Twoich pracowników i wszystko inne, więc skupienie się na minimalizacji wpływu jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz utrzymać wysokie morale i niski poziom niepokoju.

Ponadto, kreatywne miejsca pracy mogą być dość kosztowne w projektowaniu od samego początku. Będziesz musiał całkowicie zmienić wystrój, będziesz potrzebował nowych mebli i będziesz musiał dokładnie przemyśleć, gdzie umieścisz każdy z nich.

Więc, czy niemożliwe jest skoncentrowanie się w kreatywnym miejscu pracy w biurze? Nie niemożliwe, nie, ale pod pewnymi względami może być trudne. Oznacza to, że musisz myśleć poza schematami i opracować sposób, w jaki możesz zminimalizować wpływ, zachowując jednocześnie stronę współpracy w tym temacie.

Zobacz również
Wystrój biura

Czy znajdujesz się w ciągłej sytuacji rekrutacyjnej? Czy pracownicy zawsze odchodzą, a Ty musisz zasypać ich stanowisko? Jeśli tak, to czy kiedykolwiek przestałeś się zastanawiać...

Kiedy nowy pracownik dołącza do zespołu biurowego, będzie potrzebował szkolenia. Będą potrzebowali szkolenia, aby nauczyć się systemów komputerowych, będą potrzebowali szkolenia w...

Kiedy gość czeka w Twojej recepcji, jak długo może tam siedzieć? Czy istnieje określony czas, w którym czekanie staje się nie do zaakceptowania? Recepcje to często ruchliwe miejsca, a rola...