22 lipca 2022 Wystrój biura
Czy pewność siebie i motywacja są ze sobą ściśle powiązane?

To, jak czujemy się sami ze sobą, łączy się ze wszystkim w naszym życiu.

Jeśli jesteś pewny siebie, częściej dbasz o swoje zdrowie, częściej ćwiczysz, dobrze się odżywiasz, dużo śpisz i prowadzisz zdrowe życie towarzyskie. Częściej też szukasz możliwości osiągnięcia swoich celów w życiu i w pracy, a w rezultacie masz znacznie większe szanse na dotarcie do miejsca, w którym chcesz się znaleźć.

Odwrotny obraz oznacza, że niska pewność siebie może być niezwykle szkodliwa. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz dokonywać złych wyborów w życiu i pracy, nie będziesz dbać o swoje zdrowie tak dobrze, jak powinieneś, możesz stosować niezdrowe mechanizmy radzenia sobie z problemami i ogólnie rzecz biorąc, obraz ten jest mniej optymistyczny niż ten przeciwny, o którym właśnie mówiliśmy.

Skoro więc pewność siebie jest tak ściśle powiązana z tym, jak dbamy o siebie, czy może być również ściśle powiązana z naszą motywacją w życiu i w miejscu pracy?

Oczywiście.

Dlaczego pewność siebie i motywacja w miejscu pracy są ze sobą powiązane

Jeśli siedzisz przy biurku, zastanawiasz się, dlaczego tam jesteś, nie cieszysz się z tego, co robisz, czujesz, że brakuje ci pewności siebie, to czy myślisz, że będziesz zmotywowany, by wykonać swoją pracę w danym dniu lub osiągnąć swoje cele? Prawdopodobnie nie. Wykonasz podstawowe czynności, aby przetrwać dzień i to wszystko.

Jeśli jednak jesteś pewny siebie, oznacza to, że wiesz, do czego jesteś zdolny pod wieloma względami i prawdopodobnie będziesz o wiele bardziej otwarty na pomysły przy stole w sali konferencyjnej, prawdopodobnie chętniej zgłosisz się do nowych zadań i będziesz motywowany przez zdrowe czynniki, takie jak radość i chęć pomocy innym.

Zdrowy i pewny siebie pracownik to zmotywowany i zainspirowany pracownik.

To naprawdę takie proste.

Pracownik pozbawiony pewności siebie jest bardziej narażony na niski nastrój, brak zaangażowania i prawdopodobnie będzie popełniał więcej błędów lub będzie miał mniej zdrowych relacji z tymi, którzy otaczają go przy biurku.

Jeśli jesteś osobą, która mogłaby popracować nad swoim poziomem pewności siebie, dobrą wiadomością jest to, że z pewnością możesz zrobić wiele w swojej obecnej sytuacji. Zwiększając swoją pewność siebie, przekonasz się, że Twoja motywacja w miejscu pracy również naturalnie wzrasta. Poczujesz potrzebę robienia większej ilości rzeczy i będziesz zainspirowany zmianami, które mogą otworzyć przed Tobą wiele nowych drzwi w przyszłości. Stare porzekadło o udawaniu pewności siebie w miejscu pracy, czyli fake it until you make it, z pewnością ma wiele zalet, ponieważ im częściej coś robisz, tym bardziej ci się to udaje i tym bardziej stajesz się pewny siebie.

Jeśli to jest twoja sytuacja, sprawdź tę infografikę, która daje ci kilka przydatnych TED talks, które możesz chcieć obejrzeć. Mogą one dać Ci zastrzyk pewności siebie, którego potrzebujesz i jednocześnie pomóc w zwiększeniu Twojej motywacji.

Źródło - https://selfsuccesstips.com/2018/04/07/17-inspirational-ted-talks-on-motivation-infographic/

Z punktu widzenia pracodawcy, posiadanie zdrowych, szczęśliwych i zmotywowanych pracowników jest ogromnym czynnikiem zwiększającym wydajność. Istnieje bardzo realny związek między morale a zyskami, a ktoś, kto czuje się optymistycznie i jest zmotywowany, z pewnością ma wysokie morale. Jest to również dość zaraźliwe w środowisku biurowym i w rezultacie efekty są potęgowane!

Motywuj się każdego dnia do lepszej pracy poprzez wyznaczanie realistycznych, ale przemyślanych celów. Pomyśl o czymś, co chcesz osiągnąć, a następnie podziel to na mniejsze kamienie milowe, aby to osiągnąć. Jak to zrobisz, poczujesz przypływ pewności siebie z każdym kamieniem milowym, który spotkasz. To działa w obie strony; jeśli zwiększasz swoją pewność siebie, twoja motywacja się poprawia, ale jeśli motywujesz się i widzisz wyniki, twoja pewność siebie się poprawia.

To cykl, który nie ma żadnych minusów, zarówno dla Ciebie jak i Twojego pracodawcy!

Zobacz również
Wystrój biura

Czy znajdujesz się w ciągłej sytuacji rekrutacyjnej? Czy pracownicy zawsze odchodzą, a Ty musisz zasypać ich stanowisko? Jeśli tak, to czy kiedykolwiek przestałeś się zastanawiać...

Kiedy nowy pracownik dołącza do zespołu biurowego, będzie potrzebował szkolenia. Będą potrzebowali szkolenia, aby nauczyć się systemów komputerowych, będą potrzebowali szkolenia w...

Kiedy gość czeka w Twojej recepcji, jak długo może tam siedzieć? Czy istnieje określony czas, w którym czekanie staje się nie do zaakceptowania? Recepcje to często ruchliwe miejsca, a rola...